Je to případ s předponou NEJ. Je totiž největší. Nikdy v historii neřešili policisté z východních Čech tak rozsáhlou kauzu, 
v níž šlo o velmi ožehavé téma, o dětskou pornografii.

Kauzu nazvanou celkem trefně Ateliér (středobodem všeho je totiž dům v Červeném Kostelci, kde Pavel Rohel fotil mladičké dívky i chlapce) už od července řeší Krajský soud v Hradci Králové.

Na pořadu je i na začátku tohoto týdne, navíc už teď je jasné, že bude pokračovat dál. Může za to množství svědků, jež musí soud vyslechnout. Vždyť Rohel měl fotografovat během šesti let více než stovku dětí.

„Na případu pracoval tisíce hodin tým dvou desítek policistů z královéhradecké policie a v zahraničí souběžně tuto trestnou činnost vyšetřovali kolegové ze Švédska a Španělska," popsala tisková mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

Obžalovaným, již jsou vedle Rohela ještě jeho dva pomocníci a Ukrajinka, která vodila k Rohelovi svou dceru a navíc ji fotila pro jednoho zahraničního zájemce, hrozí až patnáctileté vězení.

To je vysoké číslo, stejně jako další statistické údaje týkající se případu. Na začátku března tohoto roku odtajnili policisté, jak se jim Ateliér rozjel. Muži zákona zpracovali až neuvěřitelné množství důkazů, s nimiž si nyní musí poradit soud.

Spis obsahuje sto osm šanonů a 25 tisíc stran textu „Součástí vyšetřovacího spisu je i množství znaleckých posudků z oboru zdravotnictví, odvětví psychiatrie a sexuologie," upozornila mluvčí Ježková.

Policie musela kvůli závěrečnému seznámení se spisem vyhradit jednu větší kancelář, aby byl veškerý materiál obviněným i obhájcům přehledně k dispozici.

„Další kancelář byla vyhrazena pro uložení zajištěných důkazních materiálů, jako bylo například dětské prádlo, plavky a další kostýmy, ve kterých byly děti fotografovány," tvrdila mluvčí.

Rozsah případu přiživuje také fakt, že zasahuje do více zemí. Rohel fotil pro internetové stránky ze Spojených států amerických, soukromé odběratele měl také ve Švédsku, Španělsku, Francii i Kanadě. Celkem se v jeho „ firmě" mělo protočit během necelých šesti let kolem patnácti milionů korun.

Policie případ vyšetřovala od dubna 2013 a čtyři obviněné zadržela o jedenáct měsíců později. K soudu chodí hlavní obžalovaný Rohel a jeho spolupracovník Jaroslav Hampl. Žena původem z Ukrajiny je ve vazbě a požádala o vyloučení z jednání. Poslední obžalovaný se léčí na psychiatrii.

Výslechy dětí byly složité. Byly z celého Česka
Poškozených, zkrátka dětí a mladistvých, již se objevili na fotkách v lechtivých pózách, je přes stovku. Policie se proto snažila vypořádat také s faktem, že jejich výslechy nebudou jednoduché.
Vyšetřovatelé museli myslet na psychickou kondici zainteresovaných, na to, aby neměli po kontaktu trauma. Aby je nepoškodilo, že si uvědomili, že to, čím prošli, nebylo v pořádku.
Další potíží byl i fakt, že děti nebyly jen z východočeského regionu, ale prakticky z celého Česka. „Kriminalisté je vyslýchali výhradně ve speciálních výslechových místnostech. Aby je ušetřili traumatizování, jezdili za nimi po celé republice," prozradila tisková mluvčí policie Ivana Ježková.
Výpovědi dětí se u soudu čtou. „Hlavou se mi honí, jaká jsem blbá kráva. Mamce se už nikdy nebudu moct podívat do očí," řekla jedna z dívek. Podle policie 
při těchto výrocích plakala.