VYBRAT REGION
Zavřít mapu

9. červen: Mezinárodní den archivů v Jičíně

Jičín - A je tu opět konec školního roku. A tak se jičínský státní okresní archiv rozhodl, že ten letošní MDA (International Archives Day) uskuteční ve „školním duchu".

29.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Do badatelny, kde se návštěvníci shromáždili, důstojně vkráčel nejdříve „pedagogický sbor", tedy všichni pracovníci archivu, následovaní panem „řídícím", jak uvedl ředitele SOkA Mgr. Karla Chutného jeden z pánů "učitelů". Pan „řídící" vstoupil důstojným krokem s odznakem své moci, tj. ukazovátkem, jehož rytmickým pohybem doprovázel svá slova, když k nám „žákům", tedy návštěvníkům archivu, hovořil. Bylo to vtipné oživení celého velmi zajímavého odpoledne.

Pan „řídící" nám představil své spolupracovníky a připomněl některé důležité zásady, které musí být dodržovány při návštěvě archivu. Dále stručně vysvětlil poslání archivů, jejich vznik a přeměny a také jejich hierarchii a druhy archivů existujících v naší republice. Dozvěděli jsme se, že SOkA v Jičíně má ve svých depozitářích více než 5 tisíc běžných metrů dokumentů, že výsledkem bádání nejsou pouze informace soukromého charakteru, ale také odborné knihy a studie i diplomové a bakalářské práce, přednášky a výstavy…

Právě „včas", když pan „řídící" ohlásil, že bude zkoušet, se ozval hlas ze zadních lavic: „Zazpíváme si, prosím". Pan řídící laskavě souhlasil. Všichni jsme dostali předtištěný text lidové písničky ze zdejšího kraje i s notami. Byl udán tón a pak vedeni zpěvem jedné paní „učitelky" a pana ředitele jsme zpívali: „Kumburskej zámeček vršku kulatýho, dostal jsem koníčka, dostal jsem koníčka pěknýho vranýho".

Na stolcích badatelny byly vystaveny učebnice, třídní knihy, výkazy a katalogy, vysvědčení, mapy, fotografie, kroniky, almanachy i další školní dokumenty a tiskoviny ze 17. až 20. století. Archiválie bylo možné si prohlížet s pomocí bílých rukavic, které tam byly připraveny.

Potom, co jsme byli takto uvedeni do školního prostředí a tématu, rozdělili jsme se do třech skupin, které pak v doprovodu archivářů postupně navštívily jednotlivé depozitáře, kde byly vystaveny další archiválie z fondů různých škol. Po jejich zhlédnutí jsme se zájmem procházeli „tajemné" útroby budovy s dlouhými vysokými regály plnými knih a kartonů. Tam si člověk uvědomí, jaká úžasná a důležitá práce to je. Propracovaný systém evidence všech materiálů, které se tam shromažďují, ocení nejvíce ten, kdo archiv navštíví, když potřebuje dohledat nějaký doklad nebo informaci. V tom mohou pomoci nejen písemnosti příslušných úřadů, škol, institucí, spolků, ale také staré novinové články, knihy a různé publikace a také kroniky. Skutečným skvostem, mimo jiné, které jsou v jičínském okresním archivu shromážděné, jsou obrovské, krásně v kůži vázané a vzorně ručně psané kroniky města Jičína. Na jejich vedení se podílelo několik regionálních historiků.

Se zájmem jsme naslouchali tomu, jak pracovníci archivu pořádají materiály, které dostanou k archivaci. Poznali jsme, že je ta velmi náročná práce opravdu baví, že ji dělají s chutí, zájmem a plným nasazením. Bez ohledu na čas.

Jičínští archiváři se obrací k celé veřejnosti: Máte doma staré listiny, dokumenty, knihy, sešity, noviny, časopisy, které nepotřebujete a chcete je vyhodit či zlikvidovat? Přivezte je raději k nám, nebo my si pro ně k vám přijedeme. To, co je pro vás nepotřebné a zabírá jen místo, může být pro někoho jiného velmi důležitým zdrojem informací.

V archivu mají skutečně spousty zajímavého materiálu, ve kterém každý, kdo má zájem o historii, najde řadu informací. Setkáte se zde vždy s vlídným přijetím a ochotou pomoci.

A tak mi zbývá pouze poděkovat za velmi pěkné a zajímavé tři hodiny, strávené v pátek 9. 6. v jičínském okresním archivu. Díky pane „řídící", díky paní „učitelky" a páni „učitelé". Nejen za páteční odpoledne, ale především za vaši záslužnou a ne lehkou práci. Hodně zdraví všem.

Vilém Hofman

Autor: Redakce

29.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jičínsku se o víkendu běžely tři závody

Ilustrační foto

TIP LIGA: Pátým vítězem Tomáš Houška

Objímání na Milohlídce skončilo pádem

Jičín - V úterních odpoledních hodinách došlo z ochozu Milohlídky v Jičíně k pádu 18leté dívky a stejně starého mladíka.

Nová fazóna zvenčí i uvnitř. Suchardův dům přitahuje pozornost

Nová Paka - Devadesát dní práce, přes čtyři gramy zlata. Dvě sgrafita Sucharova domu se dočkala obnovy. Historický objekt čekají další rekonstrukce.

NAŠI PRVŇÁCI ze ZŠ Husitská Nová Paka

Jičínsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

Bývalá hořická úřednice si přisvojila více než půl milionu

Hořice – Úřednice dopravního odboru města si přivlastnila při výkonu zaměstnání téměř sedm set tisíc korun. V současné době je mimo funkci a v úterý stanula před Okresním soudem v Jičíně. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení