VYBRAT REGION
Zavřít mapu

9. červen: Mezinárodní den archivů v Jičíně

Jičín - A je tu opět konec školního roku. A tak se jičínský státní okresní archiv rozhodl, že ten letošní MDA (International Archives Day) uskuteční ve „školním duchu".

29.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Do badatelny, kde se návštěvníci shromáždili, důstojně vkráčel nejdříve „pedagogický sbor", tedy všichni pracovníci archivu, následovaní panem „řídícím", jak uvedl ředitele SOkA Mgr. Karla Chutného jeden z pánů "učitelů". Pan „řídící" vstoupil důstojným krokem s odznakem své moci, tj. ukazovátkem, jehož rytmickým pohybem doprovázel svá slova, když k nám „žákům", tedy návštěvníkům archivu, hovořil. Bylo to vtipné oživení celého velmi zajímavého odpoledne.

Pan „řídící" nám představil své spolupracovníky a připomněl některé důležité zásady, které musí být dodržovány při návštěvě archivu. Dále stručně vysvětlil poslání archivů, jejich vznik a přeměny a také jejich hierarchii a druhy archivů existujících v naší republice. Dozvěděli jsme se, že SOkA v Jičíně má ve svých depozitářích více než 5 tisíc běžných metrů dokumentů, že výsledkem bádání nejsou pouze informace soukromého charakteru, ale také odborné knihy a studie i diplomové a bakalářské práce, přednášky a výstavy…

Právě „včas", když pan „řídící" ohlásil, že bude zkoušet, se ozval hlas ze zadních lavic: „Zazpíváme si, prosím". Pan řídící laskavě souhlasil. Všichni jsme dostali předtištěný text lidové písničky ze zdejšího kraje i s notami. Byl udán tón a pak vedeni zpěvem jedné paní „učitelky" a pana ředitele jsme zpívali: „Kumburskej zámeček vršku kulatýho, dostal jsem koníčka, dostal jsem koníčka pěknýho vranýho".

Na stolcích badatelny byly vystaveny učebnice, třídní knihy, výkazy a katalogy, vysvědčení, mapy, fotografie, kroniky, almanachy i další školní dokumenty a tiskoviny ze 17. až 20. století. Archiválie bylo možné si prohlížet s pomocí bílých rukavic, které tam byly připraveny.

Potom, co jsme byli takto uvedeni do školního prostředí a tématu, rozdělili jsme se do třech skupin, které pak v doprovodu archivářů postupně navštívily jednotlivé depozitáře, kde byly vystaveny další archiválie z fondů různých škol. Po jejich zhlédnutí jsme se zájmem procházeli „tajemné" útroby budovy s dlouhými vysokými regály plnými knih a kartonů. Tam si člověk uvědomí, jaká úžasná a důležitá práce to je. Propracovaný systém evidence všech materiálů, které se tam shromažďují, ocení nejvíce ten, kdo archiv navštíví, když potřebuje dohledat nějaký doklad nebo informaci. V tom mohou pomoci nejen písemnosti příslušných úřadů, škol, institucí, spolků, ale také staré novinové články, knihy a různé publikace a také kroniky. Skutečným skvostem, mimo jiné, které jsou v jičínském okresním archivu shromážděné, jsou obrovské, krásně v kůži vázané a vzorně ručně psané kroniky města Jičína. Na jejich vedení se podílelo několik regionálních historiků.

Se zájmem jsme naslouchali tomu, jak pracovníci archivu pořádají materiály, které dostanou k archivaci. Poznali jsme, že je ta velmi náročná práce opravdu baví, že ji dělají s chutí, zájmem a plným nasazením. Bez ohledu na čas.

Jičínští archiváři se obrací k celé veřejnosti: Máte doma staré listiny, dokumenty, knihy, sešity, noviny, časopisy, které nepotřebujete a chcete je vyhodit či zlikvidovat? Přivezte je raději k nám, nebo my si pro ně k vám přijedeme. To, co je pro vás nepotřebné a zabírá jen místo, může být pro někoho jiného velmi důležitým zdrojem informací.

V archivu mají skutečně spousty zajímavého materiálu, ve kterém každý, kdo má zájem o historii, najde řadu informací. Setkáte se zde vždy s vlídným přijetím a ochotou pomoci.

A tak mi zbývá pouze poděkovat za velmi pěkné a zajímavé tři hodiny, strávené v pátek 9. 6. v jičínském okresním archivu. Díky pane „řídící", díky paní „učitelky" a páni „učitelé". Nejen za páteční odpoledne, ale především za vaši záslužnou a ne lehkou práci. Hodně zdraví všem.

Vilém Hofman

Autor: Redakce

29.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Pohádkový festival v Jičíně

Pohádka tradičně i netradičně

Okresní fotbal připraven

Jičínsko - Radim. V této nefotbalové vesnici se letos konal rozlosovací aktiv okresního fotbalu, který řídil „domácí“ Václav Nidrle.

Bouřky se přihnaly nad Jičínskem. Déšť komplikoval dopravu

Jičínsko - V podvečerních hodinách se hnaly přívalové deště a bouřky Českým rájem.

Policie o prázdninách pomáhá i trestá

Královéhradecko - Letní prázdniny každý rok znamenají kolony, a to i v Královéhradeckém kraji. Aktuální dopravní omezení, proto situaci spíše zhoršují. Policisté si jsou vědomi nepříjemností, které se na cestách řidičům mohou přihodit, proto se je aktivně snaží řešit.

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení