Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti(okres - nárůst od prosince)
Chrudim - o 8,4 %
Svitavy - o 7,1 %
Ústí n. O. - o 7,0 %
Náchod - o 5,9 %
Jičín - o 4,0 %
Rychnov n. K. - o 3,9 %
Pardubice - o 3,7 %
Hradec Králové - o 1,3 %
Trutnov - o 1,2 %

Lidí bez práce je opět o něco víc. Nezaměstnanost po dlouhých měsících poklesu vzrostla už v prosinci, nynější lednové zvýšení je však pravděpodobně na dlouhou dobu opět poslední a může za něj jen každoroční úbytek sezonních prací přes zimu. Česká ekonomika je totiž ve špičkové kondici a chrlí tisíce volných míst.

Počet lidí bez práce na jedno volné místo(okres - počet lidí na místo)
Náchod - 6,8
Hradec - 4,7
Jičín - 4,4
Svitavy - 4,2
Trutnov - 4,2
Chrudim - 4,0
Ústí n. O. - 3,0
Pardubice - 2,2
Rychnov n. K. - 1,7

V celých východních Čechách jsou nyní jen dva mikroregiony, kde je bez práce více než 10 procent lidí: Broumovsko a Moravskotřebovsko. Naopak v celém okrese Rychnov je díky zdejší expandující automobilce nezaměstnanost na třech procentech, velmi nízká je i na Jičínsku či Pardubicku.

Celkově nezaměstnanost ve východních Čechách od prosince stoupla o 0,2 procentního bodu na 5,3 procenta. Před rokem byl tento podíl 6,5 procenta. A podle expertů počínaje únorem, nejpozději březnem se křivka počtu lidí bez práce opět vrátí na sestupnou tendenci.

„Nárůst nezaměstnanosti je i přes sezonní vlivy výrazně menší, než se čekalo. Poptávka zaměstnavatelů je opravdu vysoká," řekl ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák.

Například na Trutnovsku situaci na trhu práce vylepšil začátek lyžařské sezony, kdy řada uchazečů našla práci u vlekařů a službách spojených s turistikou. Zdejší skirezorty stále hledají pracovníky do stravovacích provozů, půjčoven, obchodů, lyžařských škol či na pokladny.

„V únoru by nezaměstnanost v kraji měla stagnovat, vyloučen ale není ani pokles, pokud vydrží teplé počasí. A v březnu by již s plným začátkem sezonních prací a zahájením veřejně prospěšných prací měla jít dolů," dodal Horák.

Regiony s nejvyšší/nejnižší nezaměstnaností
- s nejvyšší nezaměstnaností
Broumov 10,6 %
Moravská Třebová 10,3 %
Jevíčko 9,2 %
Chrast 8,3 %
Nasavrky 8,0 %
Svitavy 8,0 %
Svoboda nad Úpou 6,7 %
Králíky 6,3 %
Žacléř 6,7 %
Jaroměř 6,2 %

- s nejnižší nezaměstnaností
Rokytnice v Orlických h. 3,8 %
Nové Město nad Metují 3,4 %
Opočno 3,4 %
Červený Kostelec 3,3 %
Jičín 3,3 %
Kostelec nad Orlicí 3,2 %
Sobotka 3,1 %
Týniště nad Orlicí 3,1 %
Dobruška 2,8 %
Rychnov nad Kněžnou 2,3 %

Pozitivní je hlavně velký přírůstek počtu pracovních míst. Právě v hradeckém kraji při 19 083 nezaměstnaných a 4556 volných místech připadalo na konci ledna v kraji na jedno místo víc než čtyři lidi bez práce.  Ještě na konci prosince to bylo téměř pět lidí. A oproti loňskému lednu je množství volných míst dokonce dvojnásobné.

Jak dobrá jsou data z pracovního trhu, dobře dokládá meziroční srovnání. „V celém Česku je nezaměstnaných téměř o 90 tisíc méně, počet volných pracovních míst vzrostl o více jak 45 tisíc. A výhled je také pozitivní," řekl analytik hradecké společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Nabídka sezonních prací se od března projeví především v zemědělských oblastech na Chrudimsku a Svitavsku. Těžbu znovu zahájí také kamenolomy. Celkově v Pardubickém kraji firmy poptávají 6200 pracovníků. Největší zájem mají o montážní dělníky, nástrojaře, svářeče, slévače, řemeslníky a řidiče autobusů a nákladních automobilů. Lidí s technickým vzděláním je však v kraji nedostatek.

Částečně nedostatek pracovníků firmy stále řeší zaměstnávaním cizinců. V Pardubickém kraji jich je aktuálně přibližně 12 500, z Evropské unie pochází 9700 lidí, 2200 lidí má již trvalý pobyt v Česku, přibližně 650 lidí přišlo za prací do kraje ze zemí mimo EU.

„Sílí tlak zaměstnavatelů, aby mohli snadněji zaměstnávat lidi ze států mimo Unii, ale přísné předpisy se v této oblasti nemění, jsou poměrně striktní," řekl šéf pardubického krajského úřadu práce Petr Klimpl.