Současně s hlavní budovou stavbaři pracují na skleníku, dvou objektech garáží pro zemědělskou techniku a inženýrských sítích.

„Dosavadní teplé počasí stavbě přálo," řekl jednatel ústavu Jaroslav Vácha. V březnu by měli stavbaři začít přestavovat sklad ovoce tak, aby do něj výzkumníci mohli už na podzim uložit ovoce z letošní sklizně.

Současně s rekonstrukcí skladu začne i výstavba skladu obalů.

Institut, jehož stavbu platí dotace z fondů Evropské unie, by měl pomoci zvýšit konkurenceschopnost českého ovocnářství v Evropě. Měl by se stát i vzdělávací základnou pro české ovocnáře.

Dosud holovouský výzkumný ústav sídlí v pronajatém areálu místního zámku a možnosti jeho rozvoje jsou velmi omezené. Výzkumníci by měli ve vlastních objektech získat jistotu budoucnosti.

Celkový objem dotace projektu činí 567 milionů korun a pokrývá všechny uznatelné náklady investice. Vedle stavební části půjdou další peníze na přístroje do laboratoří, na obnovu zastaralé polní mechanizace, archeologický výzkum, dodávky pesticidů, závlahy či protikroupová opatření v sadech.

České ovocnářství ročně tvoří hodnotu kolem tří miliard korun a dává práci přibližně šest tisícům lidí. Holovouský ovocnářský ústav, jehož vznik spadá do roku 1951, má nyní přes sedmdesát zaměstnanců.