VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komíny si lidé mohou čistit sami, jednou za rok je ale třeba revize

Náchodsko – Podle nového nařízení vlády, které platí od ledna letošního roku, mohou fyzické osoby provádět čištění komínů samy.

18.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

Lidé tak mohou ušetřit za kominíka. Avšak jednou do roka si musejí nechat provést od odborníka revizi spadlinových cest. Pokud by totiž došlo k požáru, u kterého by bylo následně zjištěno, že vznikl z důvodu vznícení sazí v komíně, musel by majitel domu předložit právě doklad o provedené revizi. V případě, že by majitel tento doklad vyšetřovatelům požárů nepředložil, mohla by mu být uložena bloková pokuta.

Je tedy na každém z nás, zda se rozhodne obětovat několik stokorun za vyčištění či kontrolu komína odborníkem, a předejte tak případným, několikanásobně vyšším škodám na majetku, které by se při případném požáru bezpochyby vyšplhaly do desetitisíců či statisíců korun, anebo zda si komín vyčistí sám a bude doufat, že k požáru vlivem vznícení sazí v komíně nedojde.

Na kolik korun přijde vyčištění komínu a jak často je občany tato služba vyhledávána? Jak nám řekl kominík Josef Roháč z České Skalice, za vyčištění komínu není stanovena pevná cena. „Není komín jako komín. U jednoho strávím deset minut, u jiného hodinu. Proto jsou ceny individuální. V průměru se však pohybují mezi 200 a 500 korunami,“ upřesnil kominík Roháč. Dodal, že co se týče zájmu lidí o jeho služby – je opravdu velký. „Jsem pracovně velmi vytížen, proto lhůty pro objednání jsou kolem 3 týdnů až jednoho měsíce. Pokud se ale jedná o havárii, snažím se vyhovět a přijet co nejdříve, třeba za jeden až dva dny,“ uvedl Roháč.

Jak dále vysvětlil, v dnešní době se kominík již může volně pohybovat a působit takřka kdekoliv. „Dříve, až do roku 1994, platilo, že kominík mohl pracovat jen v určitých, vymezených rajonech. Tam musel obhospodařovat komíny a uspokojovat požadavky lidí, jež v daném kominickém rajonu žili,“ vysvětlil Roháč.

18.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Vysněné dětské postele

Bohdalová se Stašovou besedovaly s diváky

Sobotka - V Šolcově statku se v neděli odpoledne sešly dvě veličiny českého divadelnictví a herectví. Jiřina Bohdalová a Simona Stašová.

Do valdické věznice posílala drogy a telefon, schovala je do bačkor

Jičín - Až tříletý trest odnětí svobody hrozí 49leté ženě ze Svitavska, která posílala v zásilkách z České pošty do valdické věznice jednomu z odsouzených ve dvou případech drogy a jednou mobilní telefon. Ukryla je přitom do domácí obuvi.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Komentovaná prohlídka židovského hřbitova v Jičíně - Sedličkách

Jičín - V rámci Minifestivalu židovské kultury Jičínský šoulet bylo možno navštívit hřbitov nedaleko Valdštejnské lodžie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení