VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komíny si lidé mohou čistit sami, jednou za rok je ale třeba revize

Náchodsko – Podle nového nařízení vlády, které platí od ledna letošního roku, mohou fyzické osoby provádět čištění komínů samy.

18.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

Lidé tak mohou ušetřit za kominíka. Avšak jednou do roka si musejí nechat provést od odborníka revizi spadlinových cest. Pokud by totiž došlo k požáru, u kterého by bylo následně zjištěno, že vznikl z důvodu vznícení sazí v komíně, musel by majitel domu předložit právě doklad o provedené revizi. V případě, že by majitel tento doklad vyšetřovatelům požárů nepředložil, mohla by mu být uložena bloková pokuta.

Je tedy na každém z nás, zda se rozhodne obětovat několik stokorun za vyčištění či kontrolu komína odborníkem, a předejte tak případným, několikanásobně vyšším škodám na majetku, které by se při případném požáru bezpochyby vyšplhaly do desetitisíců či statisíců korun, anebo zda si komín vyčistí sám a bude doufat, že k požáru vlivem vznícení sazí v komíně nedojde.

Na kolik korun přijde vyčištění komínu a jak často je občany tato služba vyhledávána? Jak nám řekl kominík Josef Roháč z České Skalice, za vyčištění komínu není stanovena pevná cena. „Není komín jako komín. U jednoho strávím deset minut, u jiného hodinu. Proto jsou ceny individuální. V průměru se však pohybují mezi 200 a 500 korunami,“ upřesnil kominík Roháč. Dodal, že co se týče zájmu lidí o jeho služby – je opravdu velký. „Jsem pracovně velmi vytížen, proto lhůty pro objednání jsou kolem 3 týdnů až jednoho měsíce. Pokud se ale jedná o havárii, snažím se vyhovět a přijet co nejdříve, třeba za jeden až dva dny,“ uvedl Roháč.

Jak dále vysvětlil, v dnešní době se kominík již může volně pohybovat a působit takřka kdekoliv. „Dříve, až do roku 1994, platilo, že kominík mohl pracovat jen v určitých, vymezených rajonech. Tam musel obhospodařovat komíny a uspokojovat požadavky lidí, jež v daném kominickém rajonu žili,“ vysvětlil Roháč.

18.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce chodníků a vjezdů za dva a půl milionu korun bez DPH v ulici Českých bratří potrvá do poloviny července.

K novým domům povedou opravené chodníky a vjezdy

Hasiči. Ilustrační snímek.

Žena zachraňovala padajícího horolezce. Zlomila si malíčky

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Východní Čechy - Počasí, které dnes celý den připomínalo prádelnu, se výrazně zhorší. Do východních Čech se blíží velmi silné bouřky, které mohou pozdě odpoledne a večer přinést silný vítr, přívalové deště a rozvodnit potoky.

Hospodské léto: Pivo, kouř, policie

Východní Čechy - Hospodští tlumí hosty, i přesto čekají návštěvu policie.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Kotykovou alejí od soboty neprojedete

Lázně Bělohrad – Řidiče čeká od 1. července uzavírka silnice druhé třídy v bělohradské Kotykově aleji. Tentokrát musí majitelé motorových vozidel počítat s objížďkou z Lázní Bělohrad směrem na Jičín.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies