Zemědělce však nejvíce tíží současná výkupní cena mléka a hrozba vybíjení krav. Z Jičína byly do Prahy vypraveny dva autobusy nespokojených rolníků.

Ředitelku Marcelu Dobšovou z bělohradského podniku ZEPO jsme mohli zahlédnout v televizním zpravodajství z demonstrace, když rozhořčená vylévala s ostatními účastníky protestu mléko.

„Hrozně mě naštval ministr Gandalovič, když řekl, že jsem měli stávkovat, když se vyjednávaly naše podmínky vstupu do Unie. My jsme ale před ministerstvem v roce 2002 byli, bylo nás tam přes deset tisíc. Jenže co zmůže dvě stě tisíc zemědělců proti zbytku České republiky? Nezmohli jsme tenkrát nic, jako teď. Ministerstvo nám nepomůže, a když neumí ministr nic vyjednat, tak tam nemá co dělat. Krávy jdou prostě do háje. Tak ať nedávají dotace nikomu. Já myslím, že my to přežijeme. Jsem rozzlobená! Cena mléka klesla rapidně dolů, navíc v obchodě se prodává za sedmnáct korun a my za litr dostáváme šest,“ zlobí se Marcela Dobšová.

Bělohradský podnik obdržel od odbytového družstva Mlékop za litr mléka v lednu 6,67 a v únoru 6,39 Kč. Přitom výrobní náklady přesahují osm korun. Účinnou pomoc vidí ředitelka podniku v okamžitém navýšení dobytčí jednotky u dojných krav a nebo v jednoznačném navýšení výkupní ceny mléka. Marcela Dobšová také apeluje na veřejnost, aby podpořila české zemědělce a nakupovala české výrobky, označené cz.