Házenkáři vzdorovali. Na lídra ale nevyzráli

Jičín – Čtyři dny po vítězné bitvě s házenkáři Cementu Hranice cestovali Jičínští k předehrávce 18. kola nejvyšší soutěže do Prahy na palubovku možná překvapivě vedoucího celku soutěže, domácí Dukly.

19.2.2016
Fotogalerie
24 fotografií

Házenkáři Jičína na palubovce lídra z Dukly neuspěli a prohráli 28:22. Na snímku při obranné práci zleva kapitán Martin Bareš a Jiří Drbohlav (číslo 21). Foto: Archiv HC Dukla Praha

Fakta
HC Dukla Praha – HBC Ronal Jičín 28:22 (17:12). Rozhodčí: Kozler, Zych. Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Machalický, Veverka – Krahulec 5, Čurda 4, Loskot 4/3, Kubík 3/1, Groh 2, Rychna, Drbohlav a Dědeček po 1, Klouček 1/1, Zeman, Bareš, Miľko. Sedmičky: 3/2 – 6/5. Vyloučení: 3 – 5, ČK: 0 – 0. Sled branek: 2:1, 2:3, 5:3, 5:6, 7:7, 11:7, 14:9, 17:12, 20:16, 23:17, 26:20, 28:22. Diváci: 138.

Pražané v sobotu deklasovali v osmifinále Vyzývacího poháru belgický celek HC Visé BM 38:27, nastupovali tedy ve výtečném rozpoložení. Před soubojem s Jičínem se do sestavy navíc vrátili někteří hráči, kteří v minulých týdnech svému týmu chyběli, jmenujme gólmana Petržalu. Hostujícím trenérům chyběli Šulc, Kolc, Král a Lepieš, přesto chtěli Jičínští zabojovat o co nejpříznivější výsledek a pokusit se Duklu připravit alespoň o bod.

Jičínští se snažili v první půli otupit kombinační hru Dukly osobní obranou na „mozek" veškerých útočných akcí, rozehrávače Svitáka. Tato taktika se v úvodu poměrně dařila, Pražané museli hledat obtížněji cestu, jak ztéci branku, kterou strážil gólman Machalický. Ten se hned v úvodu prezentoval úspěšnými zákroky a pomohl svým spoluhráčům k vedení 2:3. S přibývajícími minutami domácí využívali volnějšího prostoru na brankovišti hostí, zejména aktivní levá strana zastoupená reprezentantem Kotrčem a vysokým ostrostřelcem Kývalou zaměstnávala jičínskou defenzívu stále intenzívněji. Pražané otočili na 5:3, ovšem házenkáři Jičína hrající s velkou chutí odpověděli stejnou mincí. Krahulec, Kubík a Loskot vrátili vedení na stranu Jičína, 5:6. V polovině prvního poločasu bylo skóre vyrovnané, 7:7, následující pasáž ale patřila hráčům domácí Dukly.

Pražané využívali každičkou příležitost k smrtícím kontrabrejkům, na které nedokázali Jičínští reagovat, z čehož rezultovalo odskočení domácích na 11:7. Hosté se nevzdávali, i nadále bojovali, proti koncentrované obraně Dukly to měli ale velmi těžké. Když navíc přidal několik zásahů brankář Rangl, navýšili domácí na 17:10. Nutno přiznat, že Jičínští tento náskok domácím darovali čtyřmi zbytečnými ztrátami míče v krátkém sledu a Pražané nabídnutými šancemi nepohrdli. V závěru poločasu již hosté ustoupili od osobní obrany a vrátili se k osvědčenému systému 1-2-3. Do jičínské svatyně se postavil Veverka. V poslední minutě hosté výsledek přeci jen zkorigovali na poločasových 17:12, dvakrát se přesně trefil v prvním dějství hodně aktivní Čurda.

Po změně stran se Jičínští pokusili ještě více vrátit do hry a částečně se jim to dařilo. V páté minutě snižoval Krahulec na 18:14, stejný hráč o pár okamžiků později díky dalším dvěma zásahům znovu korigoval na rozdíl čtyř branek, 20:16. V brance Jičína se rozchytal k výbornému výkonu gólman Veverka, také defenzíva pracovala solidně. Pražané však měli ve svém středu výraznou osobnost, reprezentačního křídelníka Kotrče. Ten, když bylo potřeba, bral zodpovědnost na svá bedra a většinou se nemýlil. Rozdíl ve skóre se tak neustále pohyboval mezi čtyřmi až šesti góly. Hosté se sice v závěrečné fázi pokoušeli utkání ještě více zdramatizovat, domácí ale byli proti. V závěrečných minutách dostali na obou stranách prostor také hráči, kteří do té doby do zápasu nezasáhli. V poslední minutě se premiérové trefy v extralize dočkal jičínský Dědeček, jenž drzou střelou z křídla upravil na konečných 28:22.

Jeden z jičínských trenérů Aleš Babák hodnotil utkání takto: „Vítězství extraligového lídra bylo naprosto zasloužené. Pražané s výjimkou úvodní desetiminutovky neustále vedli a větší drama nepřipustili. My jsme se prezentovali sympatickým výkonem, absence střelců zdálky typu Šulce se ale opět naplno projevila. Z větší vzdálenosti se v první půli prosadil pouze Čurda, a to je málo. Přesto jsme ale drželi v postupném útoku s Pražany krok, nevyvarovali se ale chyb a rychlého zformování obrany. Házenkáři Dukly si tak rozhodující náskok vybudovali díky jednoduchým gólům z rychlých brejkových situací. Na naší straně odchytali slušné utkání oba gólmani, Machalický v prvním a Veverka ve druhém dějství. Střelecky se nejvíce prosadil Krahulec, autor pěti branek, v první třicetiminutovce o sobě dal výrazně vědět Čurda, o aktivitu se pokoušeli rovněž Loskot a Zeman, na své předchozí výkony dokázali navázat Groh a Kubík. Také ostatní hráči bojovali o příznivý výsledek, na domácí Duklu v čele s jedenáctigólovým Kotrčem to ale nestačilo."

Díky předehrávce na Dukle mají Jičínští o víkendu volno. Další střetnutí je čeká v sobotu 27. února, kdy od 18.00 hodin přivítají jednoho z největších aspirantů na medaile, házenkáře HC Zubří.   (hbc, dopa)

Autor: Redakce

19.2.2016 VSTUP DO DISKUSE

Extraliga žen, předehrávka 22. kola základní části: FBK Jičín – Herbadent FK Jižní Město.
14

Herbadent byl nad síly týmu. Florbalistky doma podlehly

Krádež lamp od hvězdárny, vloupání do chalupy a poškození automatu

Eva Pilarová v Náchodě zazpívala Lubě Skořepové

Královéhradecko, Náchod /FOTO/ - Veselým vzpomínáním, na které zavítala řada známých osobností, uctili v pondělí v náchodském městském divadle nedávno zesnulou herečku, spisovatelku, dlouholetou členku činohry Národního divadla a zdejší rodačku Lubu Skořepovou.

Povodně na Jičínsku zatím nehrozí

Jičínsko - Jičínská Cidlina dosáhla včera v 18 hodin prvního povodňového stupně, který byl odvolán až dnes ve čtyři hodiny ráno. Od té doby má spíše klesající tendenci.

Zmatení řezníci či pekaři. Nevědí, zda mají povinně dávat účtenky

Za týden touto dobou už to nebude možné – odejít z prodejny bez toho, aniž by prodavač vytiskl účtenku s unikátním kódem.

Tip liga: Šesté kolo se stalo kořistí Bohuše Noska

Královéhradecko, Jičínsko - Vítězem šestého kola Hokejové Tip ligy se stal Bohuš Nosek ze Solnice (startovní číslo HK0283).