VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jičín a jeho radnice teď

Jičín – Vlastně to začalo ve voňavém pekařství u brány, kde jsme se s paní učitelkou pustili do debaty a tak zabrali, že nás museli vést k pořádku, protože jsme překáželi.

15.12.2010 1
SDÍLEJ:

Setkání s občany.Foto: Bohumír Procházka

Chci tím říct, že lidem není lhostejné, co se děje, debatují, rozebírají. Ale do schůzí nechodějí. Prostě si užívají to, že nemusejí. A je to v pořádku.

Na setkání s občany, kde se radní představovali, přišlo občanů 27, na zastupitelstvu jsem napočítal 36. Na začátku. Z toho ale hodně zaměstnanců radnice.

Občan, který si obě sezení obešel a o dění politické se zajímá, vidí rozdíl ve srovnání s tím, co bylo. V Jičíně zavládla pluralita. Nic není předem jasné, každý si musí svůj názor obhajovat sám. I když, některé strany mají své věrné a co nezazní z vedení radnice, to dopoví straníci – občané. Hlavně ti, co kandidovali a nebyli zvoleni.

Zastupitelstvo není vůbec nudná záležitost. Chvíli trvalo, než se přes slova o gentlemanství účastníci dozvěděli, že nezvolený Ladislav Brykner, navrhovaný do kontrolního výboru, bude na radnici pracovat jako euromanažer, a mohl by to být střet zájmů. Pak se hlasovalo, zastupitelé měli návrh před sebou písemně, ale občané, kteří jsou vyzýváni k účasti, neznali jména. Teprve posléze, na jejich podnět, byla přečtena. Pro budoucno není přece problém některé podklady třeba pro občany promítnout. Také by bylo dobře předmět hlasování přesně definovat, aby třeba nedošlo k chybnému výkladu.

Radnice uvažuje o zřízení oddělení pro styk s občany. To by mělo pracovat obousměrně. Nejen informovat, ale zjišťovat názory a požadavky občanů a na ně reagovat, v médiích vysvětlovat. Na zmíněných sezeních bylo zřejmé, že lidé některé věci nevědí. Kupříkladu o tom, že radnice plní funkci státní správy a samosprávy. A že dostane na výkon od státu o 17 % méně. Lidé nevědí, že radnice neřídí školy po stránce metodické. A podobně. Tedy by se o vysvětlení mělo ono oddělení starat.

Pro splnění některých úkolů vytvořila samospráva pracovní skupiny: skupina k prodeji kasáren, skupina pro Jičín –město pohádky, skupina pro jezuitskou kolej, skupina pro otevřenou radnici.

Velkou práci může vykonat i Jičínský zpravodaj. Novým úkolům by mělo odpovídat složení redakční rady. Mělo by tu být místo pro názory občanů a ty o jejich názory vhodnou formou žádat. Nestačí říci – oni nic nedodali.

Mnoho věcí lze. Příkladem budiž přímo zpravodajství ze zasedání zastupitelstva. Na diskusních stránkách města se objevil příspěvek Zastupitelstvo 8. prosince 2010, online. Přispěvatel Eric přímo na místě psal o průběhu jednání a skrze internet si mohli lidé číst doma na počítači, jak zastupitelstvo probíhá. Důkaz, že to jde, a jak to jde. Jen stačí dobrá vůle. Ani k tomu netřeba placených profesionálů. Jistě, v politice se nevyhneme střetům. Ale nadhled si můžeme zachovat. ⋌Bohumír Procházka

Místo události:
15.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní fotbal připraven

Bouřka na Jičínsku.
3

Bouřky se přihnaly na Jičínsko. Déšť komplikuje dopravu

Policie o prázdninách pomáhá i trestá

Královéhradecko - Letní prázdniny každý rok znamenají kolony, a to i v Královéhradeckém kraji. Aktuální dopravní omezení, proto situaci spíše zhoršují. Policisté si jsou vědomi nepříjemností, které se na cestách řidičům mohou přihodit, proto se je aktivně snaží řešit.

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Místo stavebníků archeologové

Kopidlno - Oprava ulic v Kopidlně musí počkat. Terén převzali archeologové

Na vlnách rocku. The Legends Rockfest je na spadnutí

Hořice - Šestý ročník dvoudenního hudebního festivalu The Legends Rockfest se koná v pátek 21. a sobotu 22. července.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení