VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jičín a jeho radnice teď

Jičín – Vlastně to začalo ve voňavém pekařství u brány, kde jsme se s paní učitelkou pustili do debaty a tak zabrali, že nás museli vést k pořádku, protože jsme překáželi.

15.12.2010 1
SDÍLEJ:

Setkání s občany.Foto: Bohumír Procházka

Chci tím říct, že lidem není lhostejné, co se děje, debatují, rozebírají. Ale do schůzí nechodějí. Prostě si užívají to, že nemusejí. A je to v pořádku.

Na setkání s občany, kde se radní představovali, přišlo občanů 27, na zastupitelstvu jsem napočítal 36. Na začátku. Z toho ale hodně zaměstnanců radnice.

Občan, který si obě sezení obešel a o dění politické se zajímá, vidí rozdíl ve srovnání s tím, co bylo. V Jičíně zavládla pluralita. Nic není předem jasné, každý si musí svůj názor obhajovat sám. I když, některé strany mají své věrné a co nezazní z vedení radnice, to dopoví straníci – občané. Hlavně ti, co kandidovali a nebyli zvoleni.

Zastupitelstvo není vůbec nudná záležitost. Chvíli trvalo, než se přes slova o gentlemanství účastníci dozvěděli, že nezvolený Ladislav Brykner, navrhovaný do kontrolního výboru, bude na radnici pracovat jako euromanažer, a mohl by to být střet zájmů. Pak se hlasovalo, zastupitelé měli návrh před sebou písemně, ale občané, kteří jsou vyzýváni k účasti, neznali jména. Teprve posléze, na jejich podnět, byla přečtena. Pro budoucno není přece problém některé podklady třeba pro občany promítnout. Také by bylo dobře předmět hlasování přesně definovat, aby třeba nedošlo k chybnému výkladu.

Radnice uvažuje o zřízení oddělení pro styk s občany. To by mělo pracovat obousměrně. Nejen informovat, ale zjišťovat názory a požadavky občanů a na ně reagovat, v médiích vysvětlovat. Na zmíněných sezeních bylo zřejmé, že lidé některé věci nevědí. Kupříkladu o tom, že radnice plní funkci státní správy a samosprávy. A že dostane na výkon od státu o 17 % méně. Lidé nevědí, že radnice neřídí školy po stránce metodické. A podobně. Tedy by se o vysvětlení mělo ono oddělení starat.

Pro splnění některých úkolů vytvořila samospráva pracovní skupiny: skupina k prodeji kasáren, skupina pro Jičín –město pohádky, skupina pro jezuitskou kolej, skupina pro otevřenou radnici.

Velkou práci může vykonat i Jičínský zpravodaj. Novým úkolům by mělo odpovídat složení redakční rady. Mělo by tu být místo pro názory občanů a ty o jejich názory vhodnou formou žádat. Nestačí říci – oni nic nedodali.

Mnoho věcí lze. Příkladem budiž přímo zpravodajství ze zasedání zastupitelstva. Na diskusních stránkách města se objevil příspěvek Zastupitelstvo 8. prosince 2010, online. Přispěvatel Eric přímo na místě psal o průběhu jednání a skrze internet si mohli lidé číst doma na počítači, jak zastupitelstvo probíhá. Důkaz, že to jde, a jak to jde. Jen stačí dobrá vůle. Ani k tomu netřeba placených profesionálů. Jistě, v politice se nevyhneme střetům. Ale nadhled si můžeme zachovat. ⋌Bohumír Procházka

Místo události:
15.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jičínsku se o víkendu běžely tři závody

Ilustrační foto

TIP LIGA: Pátým vítězem Tomáš Houška

Objímání na Milohlídce skončilo pádem

Jičín - V úterních odpoledních hodinách došlo z ochozu Milohlídky v Jičíně k pádu 18leté dívky a stejně starého mladíka.

Nová fazóna zvenčí i uvnitř. Suchardův dům přitahuje pozornost

Nová Paka - Devadesát dní práce, přes čtyři gramy zlata. Dvě sgrafita Sucharova domu se dočkala obnovy. Historický objekt čekají další rekonstrukce.

NAŠI PRVŇÁCI ze ZŠ Husitská Nová Paka

Jičínsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

Bývalá hořická úřednice si přisvojila více než půl milionu

Hořice – Úřednice dopravního odboru města si přivlastnila při výkonu zaměstnání téměř sedm set tisíc korun. V současné době je mimo funkci a v úterý stanula před Okresním soudem v Jičíně. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení