VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jičín a jeho radnice teď

Jičín – Vlastně to začalo ve voňavém pekařství u brány, kde jsme se s paní učitelkou pustili do debaty a tak zabrali, že nás museli vést k pořádku, protože jsme překáželi.

15.12.2010 1
SDÍLEJ:

Setkání s občany.Foto: Bohumír Procházka

Chci tím říct, že lidem není lhostejné, co se děje, debatují, rozebírají. Ale do schůzí nechodějí. Prostě si užívají to, že nemusejí. A je to v pořádku.

Na setkání s občany, kde se radní představovali, přišlo občanů 27, na zastupitelstvu jsem napočítal 36. Na začátku. Z toho ale hodně zaměstnanců radnice.

Občan, který si obě sezení obešel a o dění politické se zajímá, vidí rozdíl ve srovnání s tím, co bylo. V Jičíně zavládla pluralita. Nic není předem jasné, každý si musí svůj názor obhajovat sám. I když, některé strany mají své věrné a co nezazní z vedení radnice, to dopoví straníci – občané. Hlavně ti, co kandidovali a nebyli zvoleni.

Zastupitelstvo není vůbec nudná záležitost. Chvíli trvalo, než se přes slova o gentlemanství účastníci dozvěděli, že nezvolený Ladislav Brykner, navrhovaný do kontrolního výboru, bude na radnici pracovat jako euromanažer, a mohl by to být střet zájmů. Pak se hlasovalo, zastupitelé měli návrh před sebou písemně, ale občané, kteří jsou vyzýváni k účasti, neznali jména. Teprve posléze, na jejich podnět, byla přečtena. Pro budoucno není přece problém některé podklady třeba pro občany promítnout. Také by bylo dobře předmět hlasování přesně definovat, aby třeba nedošlo k chybnému výkladu.

Radnice uvažuje o zřízení oddělení pro styk s občany. To by mělo pracovat obousměrně. Nejen informovat, ale zjišťovat názory a požadavky občanů a na ně reagovat, v médiích vysvětlovat. Na zmíněných sezeních bylo zřejmé, že lidé některé věci nevědí. Kupříkladu o tom, že radnice plní funkci státní správy a samosprávy. A že dostane na výkon od státu o 17 % méně. Lidé nevědí, že radnice neřídí školy po stránce metodické. A podobně. Tedy by se o vysvětlení mělo ono oddělení starat.

Pro splnění některých úkolů vytvořila samospráva pracovní skupiny: skupina k prodeji kasáren, skupina pro Jičín –město pohádky, skupina pro jezuitskou kolej, skupina pro otevřenou radnici.

Velkou práci může vykonat i Jičínský zpravodaj. Novým úkolům by mělo odpovídat složení redakční rady. Mělo by tu být místo pro názory občanů a ty o jejich názory vhodnou formou žádat. Nestačí říci – oni nic nedodali.

Mnoho věcí lze. Příkladem budiž přímo zpravodajství ze zasedání zastupitelstva. Na diskusních stránkách města se objevil příspěvek Zastupitelstvo 8. prosince 2010, online. Přispěvatel Eric přímo na místě psal o průběhu jednání a skrze internet si mohli lidé číst doma na počítači, jak zastupitelstvo probíhá. Důkaz, že to jde, a jak to jde. Jen stačí dobrá vůle. Ani k tomu netřeba placených profesionálů. Jistě, v politice se nevyhneme střetům. Ale nadhled si můžeme zachovat. ⋌Bohumír Procházka

Místo události:
15.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ulice Komenského v Nové Pace (červeně)

Ministerstvo sedí na penězích. Novopačtí doufají, že na ně zbyde

Staropacký kros.

Staropacký kros přilákal početnou účast závodníků

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

Železnice a Bělohrad mají na čele náskok

Jičínsko - Okresní soutěže mužů mají za sebou další kolo. Ve šlágru čtrnáctého dějství přeboru si rezerva Lázní Bělohrad vyšlápla na Nemyčeves, která tak zaznamenala druhou porážku v řadě.

Servírka, která pobodala přítele, čeká na nový rozsudek

Královéhradecko - Servírka Renata Stehlíková, která pobodala nožem svého přítele, znovu stojí před Krajským soudem v Hradci Králové. Případ sem vrátilo rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Hned sedm cenných kovů z mezinárodních závodů

Jičín - O uplynulém víkendu se vydala skupinka šesti jičínských plavců poměřit své síly na mezinárodní plavecké závody do Ústí nad Labem, kde se konal již čtvrtý ročník Velké ceny Ústí nad Labem na padesátimetrovém bazénu. I v letošním roce přilákaly tyto závody velkou konkurenci plavců z celé České republiky, včetně několika reprezentantů, ale i závodníků z Běloruska a Slovinska. Do Ústí nad Labem přijelo bezmála šest stovek závodníků z šedesáti plaveckých klubů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies