VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Má ještě úctu a respekt české řemeslo?

Jičínsko – Výrazným rysem řemesla, i uměleckého, je jejich národní specifičnost, v našem případě českost.

26.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Ta jistě charakterizuje výrobky nejmasovější – jako je typické české sklo, umělecké, lisované nebo ryté a broušené. Dekory na porcelánu, keramice, ale i textil a další obory – a ty vytvořily díla osobité kvality, takže se mluví o typickém českém řemeslném výrobku.

Práce v těchto oborech předpokládá některé specificky vyvinuté schopnosti, které se zdokonalovaly během staletí. Jde o vlohy zručnosti, přístupy a způsoby pojednání tvarů a dekorů. Je to osobitý vkus a estetický cit, který vzbuzuje zvláštní pozornost. V něm se umocnily bytostné síly země, přírody a práce našeho lidu či prostředí, pohled na život a chápání jeho hodnot.

Prakticky to znamená, že práce českých řemeslníků (a ne naplaveniny z Východu) má svébytný charakter, obsahovou náplň, ale i způsob zacházení s nářadím. Často vyzní tyto hodnoty jako jejich oslava, či viditelný symbol češství.

S tímto rysem vzbuzuje naše řemeslo zájem v celosvětovém měřítku. Proto se konečně mluví o českém řemeslníku, čímž se zdůrazňuje vysoká úroveň jeho dovednosti, ale i jeho základní vztah k práci a jejímu smyslu. Za příklad se dává jeho zaujetí dílem, mistrovství, zdatnost, smysl pro materiál, preciznost a virtuozita.

V tomto smyslu mají velký význam střední odborné a vysoké školy. Hrají významnou úlohu i při vztahu řemesla a výroby, propagace a jak by se měla tradice českého řemesla rozvíjet v nové poloze vyvolané dobou a jejími potřebami. Bohužel doba tomu moc nepřeje.

Mnozí mladí nechtějí pracovat, ale jen se protloukat. Měli by (oni však nechtějí) navštívit rukodělné dílny našich kovářů, truhlářů, sklářů, keramiků, ateliéry restaurátorů či renovátorů veteránů. Poznáte, že zlatý český ruce jsou pořád upracovaný, pracují s láskou a jsou žádaný, a to nejen u nás. A pak se může také dělat umění. Není přece umění bez řemesla. ⋌Petr Heber

26.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ulice Komenského v Nové Pace (červeně)

Ministerstvo sedí na penězích. Novopačtí doufají, že na ně zbyde

Staropacký kros.

Staropacký kros přilákal početnou účast závodníků

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

Železnice a Bělohrad mají na čele náskok

Jičínsko - Okresní soutěže mužů mají za sebou další kolo. Ve šlágru čtrnáctého dějství přeboru si rezerva Lázní Bělohrad vyšlápla na Nemyčeves, která tak zaznamenala druhou porážku v řadě.

Servírka, která pobodala přítele, čeká na nový rozsudek

Královéhradecko - Servírka Renata Stehlíková, která pobodala nožem svého přítele, znovu stojí před Krajským soudem v Hradci Králové. Případ sem vrátilo rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Hned sedm cenných kovů z mezinárodních závodů

Jičín - O uplynulém víkendu se vydala skupinka šesti jičínských plavců poměřit své síly na mezinárodní plavecké závody do Ústí nad Labem, kde se konal již čtvrtý ročník Velké ceny Ústí nad Labem na padesátimetrovém bazénu. I v letošním roce přilákaly tyto závody velkou konkurenci plavců z celé České republiky, včetně několika reprezentantů, ale i závodníků z Běloruska a Slovinska. Do Ústí nad Labem přijelo bezmála šest stovek závodníků z šedesáti plaveckých klubů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies