VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Má ještě úctu a respekt české řemeslo?

Jičínsko – Výrazným rysem řemesla, i uměleckého, je jejich národní specifičnost, v našem případě českost.

26.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Ta jistě charakterizuje výrobky nejmasovější – jako je typické české sklo, umělecké, lisované nebo ryté a broušené. Dekory na porcelánu, keramice, ale i textil a další obory – a ty vytvořily díla osobité kvality, takže se mluví o typickém českém řemeslném výrobku.

Práce v těchto oborech předpokládá některé specificky vyvinuté schopnosti, které se zdokonalovaly během staletí. Jde o vlohy zručnosti, přístupy a způsoby pojednání tvarů a dekorů. Je to osobitý vkus a estetický cit, který vzbuzuje zvláštní pozornost. V něm se umocnily bytostné síly země, přírody a práce našeho lidu či prostředí, pohled na život a chápání jeho hodnot.

Prakticky to znamená, že práce českých řemeslníků (a ne naplaveniny z Východu) má svébytný charakter, obsahovou náplň, ale i způsob zacházení s nářadím. Často vyzní tyto hodnoty jako jejich oslava, či viditelný symbol češství.

S tímto rysem vzbuzuje naše řemeslo zájem v celosvětovém měřítku. Proto se konečně mluví o českém řemeslníku, čímž se zdůrazňuje vysoká úroveň jeho dovednosti, ale i jeho základní vztah k práci a jejímu smyslu. Za příklad se dává jeho zaujetí dílem, mistrovství, zdatnost, smysl pro materiál, preciznost a virtuozita.

V tomto smyslu mají velký význam střední odborné a vysoké školy. Hrají významnou úlohu i při vztahu řemesla a výroby, propagace a jak by se měla tradice českého řemesla rozvíjet v nové poloze vyvolané dobou a jejími potřebami. Bohužel doba tomu moc nepřeje.

Mnozí mladí nechtějí pracovat, ale jen se protloukat. Měli by (oni však nechtějí) navštívit rukodělné dílny našich kovářů, truhlářů, sklářů, keramiků, ateliéry restaurátorů či renovátorů veteránů. Poznáte, že zlatý český ruce jsou pořád upracovaný, pracují s láskou a jsou žádaný, a to nejen u nás. A pak se může také dělat umění. Není přece umění bez řemesla. ⋌Petr Heber

26.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podkrkonošský maraton 2017

Polman na Podkrkonošském maratonu druhý ve své kategorii

Hrubá pouť v Nové Pace
7

Krásný večer s Matydlou

Střípky z letošní Dřevěnice

Dřevěnice - Další úspěšný turnaj přilákal řadu volejbalových osobností.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hluk od nemocnice zmizí

Jičín - Okresní hygienická stanice Královéhradeckého kraje uplatnila požadavek na řešení nárůstu hluku v prostoru přístupové komunikace k nově připravované lokalitě Kasárna Jičín, v ulici Československé armády.

Jičín naváže spolupráci s Pískem

Jičín - Rada města schválila dokument o přátelství s městem Písek, který bude oficiálně podepsán při zahájení festivalu Jičín – město pohádky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení