VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Má ještě úctu a respekt české řemeslo?

Jičínsko – Výrazným rysem řemesla, i uměleckého, je jejich národní specifičnost, v našem případě českost.

26.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Ta jistě charakterizuje výrobky nejmasovější – jako je typické české sklo, umělecké, lisované nebo ryté a broušené. Dekory na porcelánu, keramice, ale i textil a další obory – a ty vytvořily díla osobité kvality, takže se mluví o typickém českém řemeslném výrobku.

Práce v těchto oborech předpokládá některé specificky vyvinuté schopnosti, které se zdokonalovaly během staletí. Jde o vlohy zručnosti, přístupy a způsoby pojednání tvarů a dekorů. Je to osobitý vkus a estetický cit, který vzbuzuje zvláštní pozornost. V něm se umocnily bytostné síly země, přírody a práce našeho lidu či prostředí, pohled na život a chápání jeho hodnot.

Prakticky to znamená, že práce českých řemeslníků (a ne naplaveniny z Východu) má svébytný charakter, obsahovou náplň, ale i způsob zacházení s nářadím. Často vyzní tyto hodnoty jako jejich oslava, či viditelný symbol češství.

S tímto rysem vzbuzuje naše řemeslo zájem v celosvětovém měřítku. Proto se konečně mluví o českém řemeslníku, čímž se zdůrazňuje vysoká úroveň jeho dovednosti, ale i jeho základní vztah k práci a jejímu smyslu. Za příklad se dává jeho zaujetí dílem, mistrovství, zdatnost, smysl pro materiál, preciznost a virtuozita.

V tomto smyslu mají velký význam střední odborné a vysoké školy. Hrají významnou úlohu i při vztahu řemesla a výroby, propagace a jak by se měla tradice českého řemesla rozvíjet v nové poloze vyvolané dobou a jejími potřebami. Bohužel doba tomu moc nepřeje.

Mnozí mladí nechtějí pracovat, ale jen se protloukat. Měli by (oni však nechtějí) navštívit rukodělné dílny našich kovářů, truhlářů, sklářů, keramiků, ateliéry restaurátorů či renovátorů veteránů. Poznáte, že zlatý český ruce jsou pořád upracovaný, pracují s láskou a jsou žádaný, a to nejen u nás. A pak se může také dělat umění. Není přece umění bez řemesla. ⋌Petr Heber

26.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ELIŠKA KVASNIČKOVÁ se narodila rodičům Petře a Tomáši Kvasničkovým 20. června. Po narození vážila 3,05 kg a měřila 48 cm.  Doma v Jičíně už sestřičku vyhlíží dvouletá Adélka.
7

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Balon přistál na Krchově.
12

OBRAZEM: Balon přistál na Krchově

Velich: S umístěním musíme být nakonec spokojeni

Lázně Bělohrad - S předstihem si zajistili účinkování mezi krajskou elitou i pro příští ročník. Fotbalisté Lázní Bělohrad skončili v letošní sezoně jedenáctém místě tabulky krajského přeboru se ziskem osmatřiceti bodů. Svoje poznatky poskytl trenér mužstva Oldřich Velich.

Pouti přálo počasí, sousedé se bavili

Stav - Pouťovému posezení na Stavě přálo počasí. Sousedé, kamarádi i příznivci malé vísky si přišli v sobotu na zahradu Zdeňka Beneše popovídat, zazpívat i zatančit.

Pohádkové prázdniny v Kovači

Kovač - Kolem 1500 malých i velkých návštěvníků se v sobotu odpoledne bavilo na Pohádkových prázdninách. Hlavním tahákem se stalo podvečerní vystoupení Těžkého Pokondru.

Sobčická Bramborákiáda

Sobčice - Kulinářského umění v přípravě bramboráků si v sobotu užívali návštěvníci místního hřiště.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies