VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová publikace o českém králi Karlu VI.

Jičínsko - Na pultech knihkupectví se objevila nová publikace. Její název – Karel VI. a Alžběta Kristina, česká korunovace 1723 - napovídá, že se zájemcům o historii dostalo titulu, který vůbec poprvé pojednává v plném rozsahu o obzvláště významné události spjaté s českými zeměmi v době pobělohorské.

24.11.2009 1
SDÍLEJ:

Král Karel VI.Foto: DENÍK/Archiv

Kolektiv autorů, odborníků v oborech dějiny umění, hudby, společenských elit, předkládá čtenářům ve dvanácti kapitolách kompletní pohled na osobu Karla VI., jeho rodinu, prostředí císařského dvora i dění v zemích Koruny české. Vše ve spojitosti s korunovací Karla VI. českým králem, jež se stala nejvýznamnější světskou slavností doby baroka.

V úvodních kapitolách je pojednáno o zahraničněpolitických souvislostech korunovace, vztahu panovníka k českým zemím i sňatkové politice vládnoucí dynastie. Je zde uveden na pravou míru omyl týkající se tzv. pragmatické sankce. Tento významný státoprávní akt byl spíše vyjádřením panovnické suverenity (předčasně zesnulý císařův syn Leopold Jan se narodil tři roky po jejím vyhlášení) než nástrojem, který zajišťoval nástupnictví Habs〜burků na trůn v ženské linii. Cenné jsou pasáže věnované uměleckým dílům spjatým s korunovačními slavnostmi a umělcům - malířům, literátům, rytcům, medailérům, kteří je tvořili.

Téměř vyčerpávajícím způsobem je zpracován pohled na přípravu korunovace, jak v českých zemích, tak na císařském dvoře ve Vídni. Velmi zdařile je popsána cesta panovníka do Prahy. Velký prostor je věnován společenským stykům císaře, kterými poctil vybrané osobnosti z řad šlechty, duchovenstva i měšťanstva. Nejvíce místa je věnováno pohledu na inscenaci opery Constanza e Fortezza, jejíž provedení bylo jednou z vrcholných slavností spjatých s barokní kulturou. Také je zde publikováno mnoho cenných údajů o politických souvislostech a ikonografii tohoto významného díla. Vrcholem knihy je popis korunovačního obřadu, díky pečlivému studiu pramenů, do nejmenších detailů. Defilují zde všechny osoby, Karlem VI. počínaje a služebníkem vystřelivším na vrcholu helmice věže Svatovítské katedrály dvě rány z pistole na panovníkovu počest, konče.

Závěrečná část publikace je věnována zpáteční cestě dvora do Vídně. Vyniká zde zejména pasáž o návštěvě Karla VI. na zámku hraběte Collalta v Brtnici u Jihlavy. Poslední kapitola zpracovává obraz panovníka v českém dějepisectví. Po její četbě si nelze neuvědomit potřebu vydání této knihy. Samostatnou částí závěru jsou cenné edice dobových pamětních spisů a výběrový katalog uměleckých děl. V této pasáži je velký prostor věnován ikonografii tzv. brtnického cyklu, souboru obrazů, které byly namalovány u příležitosti návštěvy panovnického dvora v Brtnici a dodnes se, byť ve špatném stavu, dochovaly na místě in situ.

Proto překvapí, že se v jinak bezchybné publikaci dopustili autoři nelogičnosti, když na určitém místě v textu hodnotí tyto obrazy jako téměř podprůměrnou práci, ale o dva odstavce dále je cyklus hodnocen jako výjimečný z hlediska dokumentárního, ale i výtvarného. Leč to je pouze drobná nepřesnost, která kompaktnost knihy nemůže narušit. Text doplňují kvalitní černobílé a barevné fotografie a přílohy, které obsahují mapy, genealogické tabulky, seznamy dvorských a zemských hodnostářů i velmi podrobný itinerář cesty královského páru a jeho dvora.

Vysokou laťku kvality, příznačnou pro všechny knihy edice Historická paměť, vydávané nakladatelstvím Paseka, posunula ještě o kousek výše spolupráce s Národní galerií. Vznikla tak nadmíru zdařilá publikace, která ve čtenáři vzbudí dojem, že se též stal účastníkem či svědkem královské korunovace v roce 1723. ⋌ Stanislav Vaněk

24.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto.

Hluk od nemocnice zmizí

Jičín naváže spolupráci s Pískem

Jičín - Rada města schválila dokument o přátelství s městem Písek, který bude oficiálně podepsán při zahájení festivalu Jičín – město pohádky.

Budoucnost je pro nás teď velkým otazníkem

Jičín - Klub vojenských historických vozidel Jičín začínal v roce 1997 srazy dvanácti vozidel. Během dvaceti let svého působení vybudoval síť více pětiset lidí z celé České Republiky, kteří sem přijíždí každý rok. Dvacáté výročí s sebou však přineslo více komplikací než radosti z oslav. Pozemky kolem Zebína, které vždy využívali k volné jízdě, letos neměli k dispozici.

Okresní fotbal roztáčí mistrovská kola

Jičínsko - OP mužů: Sestoupivší Valdice na úvod přivítají Kopidlno.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení