VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová publikace o českém králi Karlu VI.

Jičínsko - Na pultech knihkupectví se objevila nová publikace. Její název – Karel VI. a Alžběta Kristina, česká korunovace 1723 - napovídá, že se zájemcům o historii dostalo titulu, který vůbec poprvé pojednává v plném rozsahu o obzvláště významné události spjaté s českými zeměmi v době pobělohorské.

24.11.2009 1
SDÍLEJ:

Král Karel VI.Foto: DENÍK/Archiv

Kolektiv autorů, odborníků v oborech dějiny umění, hudby, společenských elit, předkládá čtenářům ve dvanácti kapitolách kompletní pohled na osobu Karla VI., jeho rodinu, prostředí císařského dvora i dění v zemích Koruny české. Vše ve spojitosti s korunovací Karla VI. českým králem, jež se stala nejvýznamnější světskou slavností doby baroka.

V úvodních kapitolách je pojednáno o zahraničněpolitických souvislostech korunovace, vztahu panovníka k českým zemím i sňatkové politice vládnoucí dynastie. Je zde uveden na pravou míru omyl týkající se tzv. pragmatické sankce. Tento významný státoprávní akt byl spíše vyjádřením panovnické suverenity (předčasně zesnulý císařův syn Leopold Jan se narodil tři roky po jejím vyhlášení) než nástrojem, který zajišťoval nástupnictví Habs〜burků na trůn v ženské linii. Cenné jsou pasáže věnované uměleckým dílům spjatým s korunovačními slavnostmi a umělcům - malířům, literátům, rytcům, medailérům, kteří je tvořili.

Téměř vyčerpávajícím způsobem je zpracován pohled na přípravu korunovace, jak v českých zemích, tak na císařském dvoře ve Vídni. Velmi zdařile je popsána cesta panovníka do Prahy. Velký prostor je věnován společenským stykům císaře, kterými poctil vybrané osobnosti z řad šlechty, duchovenstva i měšťanstva. Nejvíce místa je věnováno pohledu na inscenaci opery Constanza e Fortezza, jejíž provedení bylo jednou z vrcholných slavností spjatých s barokní kulturou. Také je zde publikováno mnoho cenných údajů o politických souvislostech a ikonografii tohoto významného díla. Vrcholem knihy je popis korunovačního obřadu, díky pečlivému studiu pramenů, do nejmenších detailů. Defilují zde všechny osoby, Karlem VI. počínaje a služebníkem vystřelivším na vrcholu helmice věže Svatovítské katedrály dvě rány z pistole na panovníkovu počest, konče.

Závěrečná část publikace je věnována zpáteční cestě dvora do Vídně. Vyniká zde zejména pasáž o návštěvě Karla VI. na zámku hraběte Collalta v Brtnici u Jihlavy. Poslední kapitola zpracovává obraz panovníka v českém dějepisectví. Po její četbě si nelze neuvědomit potřebu vydání této knihy. Samostatnou částí závěru jsou cenné edice dobových pamětních spisů a výběrový katalog uměleckých děl. V této pasáži je velký prostor věnován ikonografii tzv. brtnického cyklu, souboru obrazů, které byly namalovány u příležitosti návštěvy panovnického dvora v Brtnici a dodnes se, byť ve špatném stavu, dochovaly na místě in situ.

Proto překvapí, že se v jinak bezchybné publikaci dopustili autoři nelogičnosti, když na určitém místě v textu hodnotí tyto obrazy jako téměř podprůměrnou práci, ale o dva odstavce dále je cyklus hodnocen jako výjimečný z hlediska dokumentárního, ale i výtvarného. Leč to je pouze drobná nepřesnost, která kompaktnost knihy nemůže narušit. Text doplňují kvalitní černobílé a barevné fotografie a přílohy, které obsahují mapy, genealogické tabulky, seznamy dvorských a zemských hodnostářů i velmi podrobný itinerář cesty královského páru a jeho dvora.

Vysokou laťku kvality, příznačnou pro všechny knihy edice Historická paměť, vydávané nakladatelstvím Paseka, posunula ještě o kousek výše spolupráce s Národní galerií. Vznikla tak nadmíru zdařilá publikace, která ve čtenáři vzbudí dojem, že se též stal účastníkem či svědkem královské korunovace v roce 1723. ⋌ Stanislav Vaněk

24.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Obchodníka čeká za prošlé maso pokuta

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Florian s bronzem z mistrovství České republiky

Jičín - O uplynulém víkendu se v Jablonci uskutečnilo mistrovství České republiky atletů v kategoriích dorostu a juniorů. Jičínská atletika měla početné zastoupení, ale zranění v týdnu před závodem vyřadilo z účasti nadějné sprinterky Menčíkovou a Půhonou a v samotném závodě se zranila i Brádlerová. Přesto výsledky ostatních byly na velmi dobré úrovni.

Obavy byly naštěstí zbytečné

Nová Paka - Všechny složky integrovaného záchranného systému kolem páté hodiny odpoledne dorazily do obce Hřídelec na Novopacku.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Pecka! Festival jako srdeční záležitost

Pecka - Příchod léta je pro mnohé příznivce divadla a alternativní hudby neodmyslitelně spjatý s benefičním festivalem na hradě Pecka. Letošní patnáctý ročník se uskutečnil ve dnech 23. a 24. června. Žánrová rozmanitost, romantické prostředí historické památky a unikátní atmosféra patří mezi atributy, které z akce činí oblíbenou kulturní událost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies