Snad jen účast nebyla vyšší než v minulosti, spíše naopak. Rozličné konání bylo v zámecké zahradě, na náměstí, v zámku, v ševcovně, synagoze, v biografu i na stadionu a v Aquacentru. Neopomenuto Nové Město – na Veselce hrála dechovka. Kdo chtěl, vybral si. Někteří jako obvykle tvrdili, že v Jičíně se nic neděje – a dívali se doma na televizi.

Chceme tu povědět, jaká byla výstavka o kulturním dění ve městě a okolí, instalovaná v arkádovém nádvoří zámku. Jejím smyslem bylo připomenout pestrou činnost spolků, různých sdružení, ale i škol. Byly tu i časopisy, i knihy v Jičíně vydávané. Poprvé byla vystavena portrétní galerie držitelů Jivínského Štefana, kteří získali ocenění za své pozoruhodné kulturní činění za uplynulých 15 let. Pořadatelé se snažili nabídnout prostor všem, a tak přišel i včelařský kroužek, ukázána byla například i práce Společnosti pro duševní zdraví a dalších.

Organizace si připravily své výstavní panely, fotky, kroniky, ale i výrobky trojrozměrné. Některé byly krásně esteticky vyvedené, radost pohledět. Hlavní radost ale byla z nesmírné rozmanitosti, z toho, jak různorodý a bohatý je život v Jičíně.

Lidé na fotkách hledali své známé, připomínali si tu kterou událost, povídali si, ptali se, i přicházeli s nápady. A tak tu zaznělo, zda by v budoucnu nemohla být výstava řemesel. Dovedností lidí. Od košíkářů až po tesaře, kteří umí vazbu, přímo umělecké dílo. Přišlo nemálo přespolních a oni byli překvapeni tím, co všechno se v Jičíně děje.

I tohle byl smysl výstavy. Třeba i to, že byla pořízena s nulovými finančními nároky.

Škoda, že výstava zůstala stranou pozornosti jičínské radnice. Ze zvolených zástupců lidu přišel jen pan radní pro kulturu – v době, kdy výstava byla už téměř složena. Pan starosta vysvětlil, že má dobrý přehled o organizacích, že s nimi pracuje, a to je mnohem důležitější než během dvaceti minut zhlédnout výstavu.

Arkády byly první májový den svědkem a příkladem dobré spolupráce občanské společnosti s městskou organizací – KZMJ.⋌ Bohumír Procházka