VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidovému domu v Nové Pace je už osmdesát

Nová Paka - V neděli 27. dubna byla v malém sále městského kulturního střediska zahájena vernisáží výstava, připomínající veliké nadšení spolků, které dokázaly za pět měsíců postavit Lidový dům – „Orlovnu“, nyní MKS. Hlavním hostem byl arcibiskup ThLic. Karel Otčenášek, PaedDr.h.c.

28.4.2008
SDÍLEJ:

Materiály vypovídající o dění v novopackém Lidovém domě.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Výstava potrvá v prostorách MKS až do září a bude ji možné zhlédnout v pracovní dny od 8 do 12 hodin a od 13 do 15.30 hodin nebo jednu hodinu před plánovanými představeními.

Připomňmě si krátce historii budovy, jejíž základní kámen byl položen 29. dubna 1928. Objekt byl slavnostně otevřen 30. září 1928. Se stavbou Lidového domu je spojena činnost dvou spolků a jedné politické strany.

Jedná se o Katolickou vzdělávací jednotu pro Novou Paku a okolí, Jednotu čs. Orla a stranu lidovou. Pro stavbu Lidového domu – „Orlovny“ vytvořily společně Družstvo pro vystavění tělocvičny Orla čsl. v Nové Pace. Po dokončení stavby vznikl Spolek pro údržbu Lidového domu. Slavnost položení základního kamene byla vykonána 29. dubna 1928.

„V Lidovém domě nalézají se tělocvična Orla (25x18 m) se stálým jevištěm, šatny, sprchy, spolkové místnosti s knihovnou (o 1160 svazcích), čítárnou, klubovnou, prodejnou a skladem Lidového konsumního družstva (zal. v r. 1918). Náklad činil 490 000,- Kč.“ (Novopacko)
Slavnostní otevření Orlovny a Lidového domu se konalo v rámci oslav desetiletého trvání republiky dne 30. září 1928.

Roku 1952 byl Lidový dům přebudován na kulturní, provedeny byly velké adaptace. Dnes se chystá jeho další přestavba na multifunkční centrum. (bk, red)

Místo události:
28.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

KOTYKOVA ALEJ přišla o šedesát šest líp. Kácet všechny nebo jen část? Názory se rozcházely.

Kotykovou alejí od soboty neprojedete

Ilustrační foto.

Obchodníka čeká za prošlé maso pokuta

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Florian s bronzem z mistrovství České republiky

Jičín - O uplynulém víkendu se v Jablonci uskutečnilo mistrovství České republiky atletů v kategoriích dorostu a juniorů. Jičínská atletika měla početné zastoupení, ale zranění v týdnu před závodem vyřadilo z účasti nadějné sprinterky Menčíkovou a Půhonou a v samotném závodě se zranila i Brádlerová. Přesto výsledky ostatních byly na velmi dobré úrovni.

Obavy byly naštěstí zbytečné

Nová Paka - Všechny složky integrovaného záchranného systému kolem páté hodiny odpoledne dorazily do obce Hřídelec na Novopacku.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies