Výuka angličtiny bývá často bolavým místem českých škol. Čerstvě vystudovaní učitelé se do vzdělávacích ústavů dvakrát nehrnou a ředitelé mají co dělat, aby někoho schopného s titulem Mgr. sehnali.

 Štěstí mají na Gymnáziu a Střední škole pedagogické v Nové Pace. Zdejší učitelé angličtiny se kromě běžných povinností rovněž podílejí na dvouletém mezinárodním projektu Comenius: Budování budoucnosti skrze kulturu, jehož cílem je šířit povědomí tradic a řemesel, lidové tvorbě a vzájemně ho sdílet s partnerskými středními školami Turecka, Litvy, Slovinska a Španělska.

 Zkráceně řečeno, je to jeden z nejlepších způsobů, jak se naučit cizí jazyk, poznat jinou zemi, navázat přátelství a bojovat proti národnostním předsudkům. Do Nové Paky právě tento týden přijeli zástupci jmenovaných zahraničních škol. „Spolu s českými studenty se účastnili různých aktivit zaměřených tentokrát především na téma Národní kuchyně. V pondělí jsme u nás měli ochutnávku tradičních jídel, ve středu v Turnově si žáci vyzkoušeli zdobení perníku,“ přibližuje pedagožka novopacké školy Marta Mařasová.

 Během pobytu hosté navštívili skanzen v Přerově nad Labem, Jičín, Prachov a samozřejmě hlavní město. ,,Líbí se nám tu, Praha nás zaujala asi nejvíc, mají tam super obchody,“ směje se studentka ze Slovinska.

 A jak jsou na tom Češi se znalostí angličtiny v porovnání s ostatními státy? ,,Třeba Turci jsou lepší, je to tím, že mají více hodin jazyka týdně. Ale myslím, že se všichni mezi sebou dokážou dorozumět, což je to hlavní,“ uvádí na závěr Marta Mařasová.