Příznivci tohoto žánru se mohou těšit na příjemný večer s těmi nejlepšími písničkami, které mají obě hudební seskupení ve svém repertoáru. Pojdme si obě kapely trochu přiblížit.

Skupina Rangers vznikla v létě roku 1964, kdy dva čerství vysokoškoláci Milan Dufek a Antonín Hájek po prázdninovém splutí Lužnice přizvali spolužáka z ČVUT Jirku Veissera, a dva kamarády z gymnázia Mirka Řihoška a Jana Vančuru. Ti posledně jmenovaní do té doby hráli ve školní bigbítové kapele společně s Janem Hammerem mladším.

V letech 1967 a 1968 skupina získala 1. místo na nejznámějším festivalu v žánru country, folku a trampské hudby Porta, a také přichází nabídka firmy Panton k natočení prvního LP. V r. 1970 skupina Rangers slaví první milion prodaných desek, což svědčí o raketově stoupající popularitě této kapely.
Protože na konci jedné, mimochodem výborné kritiky z r. 1971 se objevila věta „…proč se těch šest sympatických chlapců jmenuje jako američtí zabijáci ve Vietnamu“, byl název elitní jednotky příčinou tlaku Pragokoncertu na přejmenování. Na scéně se objevuje nové jméno - Plavci. V r. 1972 skupina odehrála neuvěřitelných 310 (!) koncertů. Významným bodem zlomu v do té doby klasickém soundu kapely byl rok 1980, kdy Antonín Hájek vyměnil kontrabas za basovou kytaru, na scéně se objevuje bicí souprava a také elektrická kytara. Na tu hraje svým charakteristickým a nezaměnitelným způsobem Jiří Kaleš, zakladatel skupiny Komety, která začátkem 60. let psala dějiny bigbítu v Čechách.

Plavci, jak se tehdy všeobecně říkalo, tak získali nový moderní zvuk a skupina stále více reprezentuje československou country scénu na zahraničních zájezdech. V r. 1987 z kapely odchází pro zdravotní potíže Honza Vančura, jeho tenor nahrazuje zpívající bubeník Luboš Řehák, a Plavci jedou v plném tempu dále.

V r. 1989 však kapelu zasahuje první těžká rána, umírá duše skupiny, kapelník Tonda Hájek. Pomyslných opratí se však chápe Milan Dufek a na opuštěný post basisty nastupuje Jan Podjukl, který má v té době zkušenosti s country stylem z doprovodné skupiny Věry Martinové. V r. 1994 skupina už opět pod názvem Rangers absolvuje svůj první zájezd do USA, kolébky country music, a v témž roce získává platinovou desku za dva miliony prodaných nosičů.

Další roky jsou pokračováním úspěšné kariéry skupiny, dlouhou šňůrou zahraničních zájezdů i tuzemských koncertů. V r. 2005 však rozjetou kapelu zasahuje další rána. Zájezd do Kolumbie se stal osudným pro frontmana Milana Dufka, který zaplatil za svou velkou zálibu, potápění, daň nejvyšší. Zpráva o Milanově tragickém osudu zasáhla téměř všechny fanoušky skupiny a většina jich předpovídala konec účinkování Rangers. Předpověď se díkybohu nenaplnila a Rangers nejen že neskončili s vystupováním, ale mateřská skupina vytvořila základ pro vznik dvou rovnocenných kapel, z nichž ta, která se vrátila zpět ke kořenům akustické country a v níž zakotvili zbylí zakládající členové (Mirek Řihošek a Jan Vančura), po dohodě s dědici používá ochrannou známku Rangers. Naopak sestava, která se sdružila kolem Jirky Kaleše, si rovněž po dohodě dala název RANGERS BAND (v připojené fotogalerii)a pokračuje v cestě moderní lehce elektrifikované country započaté společně s Milanem Dufkem.


Rangers Band hrající v obsazení Jiří Kaleš - kapelník, elektrická kytara, zpěv, Jan Podjukl - basová kytara, zpěv, Luboš Řehák - bicí, zpěv, Martin Černý (ex Blanket Praha) – banjo, zpěv, Miroslav Čamaj – kytara, zpěv, si získal své příznivce, o čemž svědčí tradičně vyprodané pořady na jejich domovské scéně v Praze Na Radosti.


Hudební skupina TROSKY je amatérská formace, která je na okresní a potažmo krajské scéně již více než 30 let. Začátky kapely se datují na konec 70. let dnes už minulého století do obce Bystřice, kde původní kapelník Trosek, Jarda Bureš založil svůj první band. Následně jej pracovní povinnosti přivedly na Novopacko, kde pokračoval v hudební činnosti s dalšími muzikanty, ale pod stejným názvem hudebního seskupení. Od té doby se v kapele vystřídalo na třicet muzikantů, Trosky přešly od ryze trampského repertoáru k moderní country, v r. 2002 rovněž navštívily Spojené státy, kde hrály českým krajanům, a v souvislosti se zájezdem do Ameriky natočily své první (a bohužel zatím jediné) studiové CD.


V posledních letech je skupina pravidelným účastníkem country festivalů Pod Hůrou v Lázních Bělohradě, Pamětnický šutr, Country weekend na Valdeku, od country bálů přešla ke koncertním vystoupením a pomalu rozšiřuje svoje teritorium působnosti i za hranice Hradeckého kraje.


Skupina Trosky dnes hraje v této sestavě: Šárka Tůmová - housle, zpěv, Ivana Tůmová - zpěv, Mirek Fišera - kytary, zpěv, Jiří Exner - basová kytara, Pavel Šmíd - klávesy, zpěv, Zdeněk Zuna - bicí, Ivan Tůma - foukací harmoniky, zpěv.


Společný koncert skupin Rangers Band a Trosky, který se uskuteční 29. prosince v kulturním domě v Nové Pace od 19.30 hodin, je příslibem příjemné předsilvestrovské country atmosféry; pro návštěvníky je připraveno i několik muzikantských překvapení a legrácek.

Můžeme prozradit, že kapelník Rangers Bandu Jirka Kaleš tímto koncertem oslaví 50 let účinkování na české hudební scéně. Skvělou odměnou za dlouholetou hudební činnost by pro něho jistě byl vyprodaný sál. Tak nezapomeňte přijít.⋌Ivan Tůma