VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Putovní výstava Zpráva o akci K začala v klášteře u Brna

Rajhrad / Železnice - Již jsme informovali o vernisáži rajhradské výstavy, jejíhož výtvarného ztvárnění se ujal železnický malíř Michail Ščigol.

25.5.2009
SDÍLEJ:

Michail Ščigol se scénáristkou Šárkou Horákovou v ateliéru v Železnici, kde vznikl cyklus Křížová cesta pro putovní výstavu Zpráva o akci K.Foto: Radmila Šepsová

Výstava je věnována všem, kterých se téma přímo týká i těm, kterých se dotýká.
Všem členům Konfederace politických vězňů.

Osobně pak autorka, Šárka Horáková, věnuje tuto výstavu páteru Františku Kohlíčkovi a PhDr. Daniele Vokolkové.

Výstava prezentuje myšlenky členů občanského sdružení Aurelius – sdružení, které se pokouší o záchranu bývalého augustiniánského kláštera Pivoň pro humanitární účely.

Vznikla v přímé spolupráci s Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Výtvarné řešení a malby – Michail Ščigol, grafická realizace Vilém Šrail, stojany vykoval Jan Breuer.
Organizace Zapadákov, s.r.o. - neobyčejná produkční společnost.

Únor 1948 znamenal pro tehdejší Československo politickou i lidskou tragédii.
V noci ze 13. na 14. dubna 1950 měli lidé navíc přijít o Boha.

Už v roce 1949 se pokusil komunistický režim zlikvidovat katolickou církev „dohodou“ s její hierarchií. To, co vypadalo nejdřív nadějně, narazilo na katolické pěšáky a výsledkem bylo sdělení, že: „Katolická akce očekávané poslání nesplnila.“

Bylo nutno zvolit razantnější formu likvidace. Logistické centrum StB ji pojmenovalo Akce K – rozumějme KLÁŠTERY.

Nejvýznamnějším bodem politické přípravy likvidace katolické církve byl proces s představenými klášterů, který je dnes známý jako Machalka a spol. Soud s deseti představenými řádů proběhl 31.března až 4. dubna 1950.

V noci ze 13. na 14. dubna pak uskutečnila Bezpečnost a Státní úřad církevní první etapu akce K. Oné dubnové noci se tak změnil život 2376 mnichům.

Oněch 2376 mnichů bylo z 28 řádů a 219 řádových domů. Byli převedeni do centralizačních klášterů, 175 z nich do klášterů internačních se zvlášť ostrým režimem. Mnozí z nich se postupem času ocitli ve věznicích, kde se už setkali s diecézními kolegy.
Akce K podléhala přímo směrnici Rudolfa Slánského:
„…četné kláštery se stále více stávají středisky nebezpečné protistátní činnosti…“
„…Nedávný proces se skupinou řádových představených (Machalka a spol.) jasně prokázal nejhorší zločiny některých řádů proti republice…“

„… je třeba počítat s tím, že někde se pokusí reakční živly klást odpor … a pobuřovat věřící …objasněte vhodně a účinně zásah věřícímu lidu“

Výsledkem práce logistického centra StB pro zásah byl obsáhlý dokument, který se podobá směrnicím k vojenskému přepadení. Plán obsahoval, jak naložit s jednotlivými mnichy, určoval nové správce a časový obsah postupu bezpečnostních orgánů v ranních hodinách po přepadení.
StB prosazovala zákrok jednorázový a tajný. Úplně jednorázový nebyl, ale tajný a noční ano. To proto, aby se vyloučila reakce věřících. Akce se celkem zúčastnilo v Čechách a Na Moravě 270 orgánů StB a 946 příslušníků SNB. Použito bylo 71 autobusů a 129 osobních vozů.

Způsob provedení byl pro všechna místa podobný; sice do klášterů nějaké zprávy o tom, že se NĚCO chystá prosákly, ale nikdo nevěděl KDY a nikdo nevěděl CO.

V určený den a hodinu (většinou noc ze 13. na 14. dubna před půlnocí, kdy všichni spí…) se dostaví do kláštera zástupce STB a zmocněnec Státního úřadu pro věci církevní. Svolají obyvatele kláštera do jedné místnosti a oznámí jim, obecně, že dochází ke změnám. Došlo. A bohužel v mnoha případech jednou provždy s přesahem až do současnosti… Šárka Horáková, scenáristka a spisovatelka,
autorkavýstavy

25.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kolaps až v Jičíně

Mistrovství Evropy v autokrosu, Přerov 2017

Zbytek sezony bereme jako test, říká po Přerově Fejfar

Oba turnaje splnily účel, je na čem stavět, zní z jičínského týmu

Jičín - Házenkáře jičínského Ronalu prověřil v pátek a sobotu tradiční domácí mezinárodní turnaj Kers Cup 2017, kterého se zúčastnily celky Talentu Plzeň, slovenské Považské Bystrice, polského Glogówa a domácího týmu HBC Ronal Jičín.

Oprava silnic odkrývá život ve středověku

Kopidlno - Když kopat, tak zlehka! Pod povrchem ulic a silnic, které volají po rekonstrukci se může vyskytovat naleziště cenných střípků historie. Proto na každou stavbu, jejíž součástí jsou výkopové práce, dohlíží archeologové.

Mladý fotbalista bojuje s rakovinou krve

Jičínsko - Třináctiletý Matěj Kučera z Miletína je od útlého věku nadšeným fotbalistou. Stejně jako jiným sportovcům se mu čas od času na těle objevila modřina nebo si po tréninku šel lehnout. Podobně tomu bylo také loni na začátku října, necítil se dobře.

TIP LIGA: Úvodním vítězem Stanislav Kozák

Jičínsko - Tradiční tipovací soutěž čtenářů Deníku „Tip liga“ byla opět zahájena. Soutěžící spolu budou celkem ve třinácti kolech soupeřit o hlavní cenu sud piva Gambrinus. Vítězové jednotlivých kol navíc obdrží sadu plechovek piva Gambrinus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení