Letos ovšem nabízí pohled na světový unikát, kterým je mluvící betlém řezbáře Ladislava Fejfara z Nové Paky. „Připravit tuto výstavu je rok od roku složitější. Před osmnácti lety byla jen u nás a v Třebechovicích, nyní jich stále přibývá. Za těch osmnáct let se tu hodně betlémů představilo opakovaně, na zapůjčení některých čekáme i několik let. Je to o známostech, bohužel mnoho majitelů se bojí své betlémy zapůjčit,” vysvětluje nám strasti kolem organizace akce Ladislav Stuchlík.

Přibližuje nám Fejfarův mluvící betlém, na jehož vzniku se podílel. Pan Fejfar vyřezal betlémů několik, ale tento už při jeho vzniku koncipoval jako mluvící. Betlém tvoří 23 osob a pět zvířat, uspořádaných do skupin.

„Pohyby, postavení, to vše bylo naplánováno tak, aby odpovídalo mluvenému slovu. Pak pan Fejfar napsal text. My jsme jej získali v surovém stavu. Spojili jsme se s Jiřím Horáčkem z Nové Paky a miletínskými ochotníky, kteří text namluvili. Pan Horáček slovo upravil do elektronické podoby a my vymýšleli zařízení, které by mluvící postavy nasvítilo,” vysvětluje L. Stuchlík.

Takže betlém funguje tak, že po spuštění elektronického záznamu se vždy nasvítí postavy, k nímž zařízení sepne nahrávku rozhovoru. Během sedmnácti minut se dozvíte, jak putovali prostí lidé k Betlému , aby Ježíškovi předali své dary. Autorovi krásných lipových postaviček je dnes 89 let. Jeho exponát je od roku 2007 zapsán v pelhřimovské knize rekordů a prý je snad světovou raritou.

Expozice dále představuje miniaturní papírové betlémy Zdeňka Munzara z Pecky, Jarmila Haldová přivezla svůj veselý betlém s čertíkem, Miroslav Sedláček zhotovil betlém z včelího vosku a Kristina Henclová z kukuřičného šustí. Do Miletína se postěhuje keramický betlém Drahoslavy Drábkové.

Výstava je doplněna o prodej vánočních ozdob, papírových betlémů, keramických i perníkových drobností, knih i kalendářů. Zhlédnout ji můžete do 18. prosince.