VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Osenic se sjedou pěvecké sbory už po třinácté

Osenice – Festival je zahajován v Praze u hrobu Josefa Bohuslava Foerstra na Olšanských hřbitovech za účasti členů rodiny Foerstrů a Pěveckého sdružení pražských učitelů.

30.5.2013
SDÍLEJ:

Foerstrovy Osenice.Foto: DENÍK/Radovan Sál

Již od prvního ročníku je festival otevřen pro všechna sborová seskupení domácí i zahraniční, která chtějí ve svých programech zvěčnit hudbu členů rodiny Foerstrů; především ale pro sbory středočeské a východočeské oblasti Unie českých pěveckých sborů, které chtějí účinkovat v kraji rodu Foerstrů, v místech, která byla v 19. stol. duchovním a hudebním centrem, kde celého půl století působil na škole a kostelním kůru kantor a regenschori Josef Foerster, dědeček dnes nejznámějšího člena tohoto rodu, hudebního skladatele, filosofa, malíře a básníka Josefa Bohuslava Foerstra.

Cílem tohoto festivalu je renesance hudebnosti v tomto kraji, o níž dnes usilují nejen v pořadatelské obci Dětenice, ale i v okolních městech a obcích, kde se festival tradičně koná. Ostatně je to cíl též široké obce pěvecké, sdružené v Unii českých pěveckých sborů (UČPS) a Společnosti J. B. Foerstra, která střeží tento odkaz.

Památník rodu Foerstrů
Kostel Narození Panny Marie a škola (která nese čestný titul Národní škola Dr.h.c. J. B. Foerstra) se během let konání festivalu přeměnila rozhodnutím zastupitelů obce Dětenice v Památník Foersterova rodu a slouží dnes jako výstavní síň manuskriptů, tisků, obrazů a jiných památek na tento slavný rod a současně i zázemí festivalu.

Myšlenka sborového festivalu byla i iniciující pro více než dvanáct let trvající spolupráci starosty obce Dětenice Radomíra Vališky a předsedy Pěveckého sdružení pražských učitelů profesora Františka Zumra na tomto kulturním poli. V letošním roce patří poděkování Jaroslavu Vávrovi, který převzal pomyslné veslo za Františka Zumra.

Nelze opomenout ani významný čin této novodobé historie, jímž se stala bezesporu záchrana historických varhan z poloviny 19. století, na níž se podíleli finanční sbírkou především občané tohoto dříve zapomenutého kraje. Pod odborným zásahem pražského varhanáře Martina Poláčka byl tento vzácný nástroj restaurován a slouží opět svému účelu při bohoslužbách i jako koncertní nástroj pod rukama věhlasných varhaníků (jako např. regenschoriho svatovítského kůru Josefa Kšici).

Za dobu konání festivalu FO se podílely na programech desítky našich i zahraničních sborů se svými sbormistry.

Poděkování
Dvanáct let je sice jen krátká etapa historie, ale významná část života lidí, kteří jsou s touto etapou spjati. Poděkování organizátorů patří nejen osobám, které byly po dvanáct let v čele realizačního týmu, ale i všem pěveckým sborům a jejich sbormistryním a sbormistrům, všem zpěvákům z domova i zahraničí, kteří se alespoň jednoho ročníku Foerstrových Osenic účastnili.

Dík patří rovněž všem posluchačům, kteří poselství přátelství a lásky sdělované těmito sbory přijímali, a v neposlední řadě i těm místním obyvatelům, kteří pro zdar festivalu každoročně zajišťovali nezbytné zázemí.

Autor: Redakce

30.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rekonstrukce chodníků a vjezdů za dva a půl milionu korun bez DPH v ulici Českých bratří potrvá do poloviny července.

K novým domům povedou opravené chodníky a vjezdy

Hasiči. Ilustrační snímek.

Žena zachraňovala padajícího horolezce. Zlomila si malíčky

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Východní Čechy - Počasí, které dnes celý den připomínalo prádelnu, se výrazně zhorší. Do východních Čech se blíží velmi silné bouřky, které mohou pozdě odpoledne a večer přinést silný vítr, přívalové deště a rozvodnit potoky.

Hospodské léto: Pivo, kouř, policie

Východní Čechy - Hospodští tlumí hosty, i přesto čekají návštěvu policie.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Kotykovou alejí od soboty neprojedete

Lázně Bělohrad – Řidiče čeká od 1. července uzavírka silnice druhé třídy v bělohradské Kotykově aleji. Tentokrát musí majitelé motorových vozidel počítat s objížďkou z Lázní Bělohrad směrem na Jičín.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies