Domácí, vedeni exteplickým Radkem Kronďákem, mají ve svém kádru velké množství fotbalistů, kteří v minulosti startovali i v naší nejvyšší souteži, Synot lize. Personální situace hostujícího mužstva se v závěru podzimní ligové části poměrně značně zkomplikovala vlivem nepředpokládaných zranění klíčových hráčů. Trenérská dvojice Viktor Pařízek a Martin Novotný nemohla v zápase stále počítat se zraněnými Věchtem, Fejkem, Mokošínem a nově i Hájkem, který se v týdnu před utkáním podrobil operaci lícní kosti po střetu s brankářem Králova Dvora v minulém kole na domácím trávníku.

Loko Vltavín – SK Union 2013 1:2 (0:2). Zápas se hrál za nádherného podzimního počasí na dobře připraveném, leč kluzkém trávníku místního stadionu. Domácí do utkání vstoupili aktivně a dostali hosty pod mírný tlak. Již v 3. minutě dal poprvé o sobě vědět hráč černé pleti, exsparťan Biholong Abena, který se proháčkoval v pravém křídelním prostoru až k brankové čáře a jeho následný centr do malého vápna odvraceli hostující obránci po skrumáži ze zcela prázdné svatyně do bezpečí. Další útočné akce Vltavínu končily buď v náruči výborného gólmana Filipa Nguyena, nebo mimo jeho branku. Unionisté poprvé ohrozili brankáře Vltavínu Ladislava Čabu až v 19. minutě, kdy na pěkný centr Karla Holečka v pokutovém území domácích nejvýše vyskočil Tomáš Bastin, míč z jeho hlavy však skončil vedle levé tyče. Hra se poté vyrovnala a i hosté dokázali zaměstnávat defenzivu soupeře. Ve 33. minutě zahrával Karel Holeček trestný kop tentokrát z levé strany od postranní čáry a po lehké teči Ondry Janoucha před Ladislavem Čabou se nejlépe orientoval Radim Žalman a poslal míč do vltavínské sítě.

Tento moment domácí zaskočil a především zahýbal jejich sebevědomím. Zkušení hráči najednou znervózněli a začali poměrně dost kazit. Závěr první půle tak patřil Východočechům, kteří toho také dokázali využít k navýšení vedení. Těsně před odchodem do kabin zahrával Union rohový kop, který sice obrana Pražanů odvrátila, ale jen na kopačku Petra Jandy, jehož nádherný pokus zastavila až síť branky nereagujícího Ladislava Čaby. Tento moment poznamenal asi zásadním způsobem další průběh zápasu. Po změně stran hned v 46. minutě to byl opět Biholong Abena, který si zaběhl za obranu hostů a lobem poslal míč na břevno branky Filipa Nguyena. I tato nevyužitá šance Vltavínu způsobila celku Radka Kronďáka další psychické trauma. Hosté vyráželi do nebezpečných brejků a v několika případech byli velice blízko navýšení skóre.

V 52. minutě po trestném kopu Petra Jandy a v 61. minutě po hlavičce Tomáše Bastina z bezprostřední blízkosti Ladislav Čaba reflexivními zákroky zabránil zcela jistým brankám. V 62. minutě potom ještě předvedl ochránce svatyně Vltavínu spolehlivý zákrok proti povedené dalekonosné střele Petra Motyčky z téměř pětatřiceti metrů. V 70. minutě se podařila pěkná kombinační akce domácímu týmu, na jejíž konci byl pokus Lukáše Roubala, který skončil vysoko nad brankou hostů. V 75. minutě zase brejkově zahrozili hosté. Míč se po ose Honza Rozsévač, Petr Janda dostal ke střídajícímu Zdeňku Ševčíkovi a jeho střelu po zemi Ladislav Čaba opět reflexivně nohou vykopl do bezpečí. V této chvíli se zdálo, že Unionisté v pohodě směřují k překvapivému zisku tří bodů. V 78. minutě je ale z této bohorovnosti vyvedl nejlepší hráč utkání Biholong Abena, který se tentokrát nemýlil, a po zaběhnutí za obranu soupeře překonal Filipa Nguyena.

Snížení stavu na jednobrankový rozdíl dalo zápasu najednou zcela odlišný náboj. Domácí vycítili šanci a tomu také přizpůsobili svoje nasazení v závěru utkání. Nejprve trestný kop střídajícího Jana Předoty v 80. minutě jen těsně minul levou šibenici branky Unionu. V 87. minutě Filip Nguyen svým skvělým zákrokem po hlavičce Biholonga Abeny z bezprostřední blízkosti dokázal, že byl tím základním kamenem úspěchu hostů. „Klinickou smrt" přežilo mužstvo Unionu ještě v nastaveném čase, kdy v 92. minutě trestný kop Jana Předoty skončil tentokrát na pravé tyči hostující svatyně. Velmi cenné vítězství na hřišti velice kvalitního soupeře je také omluvou fotbalistů Unionu svým fanouškům za nepovedený duel v předcházejícím kole doma proti Královu Dvoru.
Fakta: Branky: 78. Abena – 33. Žalman, 45. Janda. Rozhodčí: Průcha – Kouba, Vrzal. ŽK 2:1, ČK 0:0. PK 0:0. Diváci: 255, DS Říha. SK Union 2013: Nguyen – Faitl, Gazdík, Žalman, Motyčka – Holeček (88. Živnůstka), Rozsévač, Bastin (79. Veselka, 93. Haken), Janda – Macháček, Janouch (46. Ševčík). Trenéři Pařízek a Novotný, vedoucí týmu Žalman.

V předposledním podzimním mistrovském utkání nastoupí SK Union 2013 v neděli na domácím trávníku, kdy od 13.30 hodin hostí nevyzpytatelného soupeře, mužstvo Viktorie Jirny. ⋌(axe)